Så kom den andra segern för sessen, viktig seger hemma mot jumbon med 2-1 efter ett rafflande avslut. Båda målen gjordes av Salle och att just han fick göra dessa efter ett visst antal chanser var mycket skönt för laget, Salle och speciellt coach Klopp som varit i pressat läge dom senaste veckorna:)
Som sagt så var det en viktigt match, dels för att vi törstade efter 3 poäng och dels för att inte ge Södra Trögd någon chans att få kontakt med oss i serien.
Det var blåställ på och skönspelet lämnade vi i omklädningsrummet för att gå ut och "grisa" till oss tre poäng. Vi tog tag i taktpinnen direkt och hade mycket boll mot ett väldigt avvaktande S/T, fina ytor bakom deras backlinje och där kom vi fram hyfsat bra.
Tyvärr så slarvade vi med det sista passet alltför ofta och dom riktigt heta chanserna dök inte upp, men efter cirka 20-25 minuter så sliter sig Salle loss och lyckas snirkla in 1-0.
Spelat böljar fram och tillbaks efter det men inga mer mål i första halvlek.
Vi pratar om att försöka gå ut och stänga matchen snabbt i andra och inte bli passiva och tappa initiativet på planen, spelet fortsätter att bölja fram och tillbaka och båda lagen skapar chanser. Fysiskt starka S/T lyckas med hjälp av vinden skapa några farliga chanser på fasta situationer och vi skapar med omställningar främst på Salle.
Men så på en horribelt feldömd hörna lyckas S/T kvittera och då blir det nerv i matchen direkt, vi får två frilägen genom Salle som målvakten räddar och matchen börjar lida mot sitt slut. Men så får vi en hörna i sista minuten och efter en tilltrasslad situation så trycker Salle in 2-1 med vänstern i bortre hörnet. Riktigt skönt och viktigt för oss, nu kan vi jobba vidare i lite mindre pressat läge och se fram emot en skön höst efter torsdagen och vårens sista match borta mot UNIK.
Nu tränar vi måndag som vanligt och på onsdag kör vi 19,00-20,00 och efter det går vi upp och kollar på Sverige-Belgien hos vår huvudsponsor Blå Laguna.
Vill ha bra uppslutning på dom avslutande träningarna nu, även fast man inte kan spela på torsdag så hoppas jag att man tar sig upp och tränar och visar lite hjärta.
/coach