På onsdagen så presenterade Sveriges
förbundskapten Erik Larholm, Sveriges U17-landslag och trupp som ska
medverka i kommande JEM-kval som avgörs i Kosovo i mars månad.
Glädjande finns Rosersbergs Kristin Thorleifsdóttir med i laget. Stort grattis.
Tre
spelare är landslagsdebutanter (och inte har spelat landskamp). Selma
Maderner, Kungälv (M6), Hannah Flodman, Göksten (9M) och som var skadad i
samband med Scand Iberico i Spanien i december förra året och Julia
Olsson, Pandora på niometers.
Sveriges trupp isin helhet:
Målvakter Landskamper Mål
Wilma
Andersson, Skara HF 3 0
Rebecca Nilsson, IFK Tumba
HK 3 0
V6
Carolina
Ingesson, Skogås HK 3 4
Annie
Lindfors Ljuhs, Kungälvs HK 3 8
M6
Selma
Maderner, Kungälvs HK Debutant
Hedda
Wollmark, H43 Lund 3 2
H6
Marielle Lideskär, Skövde HF 3 2
Emilia Lindmark, BK Heid 2 2
9M
Hannah
Flodman, Gökstens BK Debutant
Victoria
Larsson, BK Heid 3 8
Amelia
Lundbäck, BK Heid 3 7
Alexandra
Lundström, IFK Tumba HK 3 6
Julia
Olsson, IK Pandora Debutant
Thea
Stankiewicz, Fana IL 3 13
Kristin
Thorleifsdóttir, Rosersbergs IK 3 19
Julia
Walstern, Kungälvs HK 3 1
Reserver på
hemmaplan:
Hanna Hedlund, IFK Tumba HK Debutant
Irma Schjött, Gökstens BK Debutant
Tilda Winberg, IK Pandora Debutant
Hannah Scheuer, Skogås HK 3 2
Charlotte Granfelt, Sola HK Debutant
Rebecka Svedberg, BK Heid 3 2
Sally Sivertsson, Halmstad Handboll Debutant
Olivia Löfqvist, IK Pandora Debutant
Daniela de Jong, Skuru IK Debutant
Clara Gustavsson, Skövde HF Debutant
Zoe Afram, Växjö HF Debutant
Matilda Forsberg, IFK Tumba HK Debutant
Ledare
Erik Larholm Förbundskapten
Jörgen Sjöö Förbundstränare
Erik ”Jerka” Sunesson Målvaktstränare
och material
Karin Söderström Sjukgymnast
Ulf Aneröd Läkare och överledare
Sveriges program:
Onsdag 18 mars
1130 Samling,
Sparbanken Skåne Arena A
1230-1430 Träning,
Sparbanken Skåne Arena A
Mellanmål
1740 Match
mot Lugi/Farmen, Sparbanken Skåne Arena
Middag
Torsdag 19 mars
0400 Avresa
till Kastrup
Se flygtiderna under resor.
Fredag 20 mars
1700 Sverige - Slovakien
1900 Österrike - Kosovo
Lördag 21 mars
1700 Sverige-Österrike
1900 Slovakien-Kosovo
Söndag 22 mars
1100 Slovakien-Österrike
1300 Kosovo-Sverige
Rosersbergs IK Handboll