RIK - Essinge IK 4 - 1 (1 - 1)
Essinge IK ställde upp offensivt redan vid avspark och det skulle visa sig att dom ville spela så också. Men det var ändå Rosers som fick den första riktiga chansen. I den 5:e minuten slår Lovisa en smörpass ut till Carro på yttern. Hon kommer runt på kanten och spelar in bollen i straffområdet. Essinges Mv kommer ut men missbedömer något och styr fram bollen till Jossa som försöker lobba. Hon får ingen riktig träff och mv hinner ta bollen precis på linjen.
Essinge kommer i flera snabba attacker och är tuffa i närkamperna. Vi står upp bra men vi ligger lite för långt ifrån i markeringsspelet vilket gör att Backlinjen får slita.
I 12:e minuten får vi en hörna som Carro tar. Inlägget nickas ut mot mittplan, där finns Katta som trycker iväg ett högt skott, men tyvärr tar den i ribban och studsar upp. Det blir en nickduell mellan Jossa och Mv som sånär resulterar i mål men icke.
I minut 19 har Essinge pressat tillbaka Rosers långt ner på egen planhalva och en Essingeforward lyckas sno åt sig en för lös pass i backlinjen. Hon kommer fri med Angie och placerar bollen kliniskt i nät till 0-1.
I 21:a får Jossa boll på kanten, hon gör ett lågt inspel och hittar Carro bara några meter från mål. Hon skjuter direkt, men bollen går i ribban och Essinges backar kan rensa bort.
6 minuter senare får vi till ett riktigt fint anfall. Lovisa serverar ännu en gång Carro på kanten och hon kommer enkelt runt. Hon slår en hård pass nära mål där Jossan L har löpt in. Men hon måste ha ögon i nacken och hoppar över bollen som hamnar hos en helt ren Klara H som kan sätta bollen i öppet mål till 1-1. Matchen fortsätter vara hård och jämn, inget lag vill vika ner sig. Det blir en del frisparkar men inget som resulterar i mål och det står 1-1 i halvtid.
I paus gör coach Micke några små justeringar i spelet och det skulle visa sig bli effektivt.
Andra halvlek är bara 2 minuter gammal när Jossa jobbar till sig boll en bit utanför str.området. Hon passar Carro som petar in den mellan backarna och sticker själv. Fri med målvakten gör hon inget misstag utan bombar in 2-1 via bortre stolpen.
10 minuter senare får vi frispark i ett bra läge ca 20m från mål. Emelie skjuter och bollen seglar mot mål, den ser ut att gå in strax under ribban men Essinges Mv hinner precis få fingertopparna på bollen och tippa den över ribban.
Essinge ser lite trötta ut nu medan Rosers bara löper på. I minut 66 var det dags igen. Jossa bryter påpassligt ett uppspel och serverar Carro som snyggt placerar in sitt andra till 3-1.
Efter det förväntade vi oss att Essinge skulle trycka på men tempoökningen uteblev, istället fortsatte RIK att dominera.
I 84:e jobbar Elli till sig boll på sin kant. Hon lirar kort till Jossa som ser att Carro tar löpningen. Jossa sticker in bollen mellan backarna ännu en gång och snabbe Carro är först. Hon är dundersäker i avsluten den här kvällen och fullbordar sitt hattrick, 4-1 slutar den hårda men ändå välspelade matchen.
-Tack för en bra match. Vilken rolig och bra fotboll ni spelar, säger Essinges tränare när vi tackar efter matchen.
Hela laget gör återigen en bra insats även om vi i början kom lite fel i markeringsspelet. Vill plussa hela laget idag som jobbar sig in i matchen och står upp bra mot fysiskt motstånd.
-Kul att vi spelar lika bra även efter bytena, det visar på bra bredd, säger coach Micke.
Jag vill ge extra plus till vår försvarsklippa och lagkapten Emelie som styr med "järnhand" längst bak.
Men extra stort plus ska ges till två offensiva spelare som hade "Carro & Jossa show"! Carro med 3 mål (hattrick) och Jossa som spelar fram till dessa tre (ass.hattrick).