Under kommande fyra dagar (start) lördag, sp inleds Svenska Handbollförbuindets gedigna utbildningspaket och det handlar om riksläger 1 för spelare födda 1998. Rosersbergs IK Handboll finns representerade med Kristin Thorleifsdottir (bild).
Det är fyra intersiva dagar som väntar ett 60-tal talangfulla handbollsspelare från Kiruna i norr till Lund i söder.
På detta riksläger genomförs fystester, praktisk handbollskundskap, teori och framför allt möjligheten att få träffa människor med samma intresse.
Detta läger är också start på kommande svenskt damjuniorlandslag F98/99 och ansvarig förbundskapten är Erik Larholm.
Här nedan finns du hela deltagarlistan:
Uttagna F98 till Riksläger 1
Målvakter
Sofie Andersson IFK Bankeryd
Wilma Andersson Skara HF
Ellinor Bornström VästeråsIrsta
HF
Fanny Grossman Tyresö
Handboll
Hanna Hedlund IFK Tumba HK
Therese Lindström IFK Tumba HK
Rebecca Nilsson Huddinge HK
Katja Palmkvist H43
Irma Schjött Gökstens
BK
H6
Julia Broms RP
IF
Ann-Sofie Eriksson Skogås
HK
Faith Eriksson Kiruna
HK
Rebecka Järnholm Spårvägens HF
Marielle Lidskär Skövde HF
Emilia Lindmark Huddinge HK
Adeline Merborn VästeråsIrsta
HF
Elin Semmingsson IK
Sävehof
M6
Josefin Ek IFK Tumba HK
Ida Espling Ek HK
Aranäs
Josefine Gunnarsson Vinslövs
HK
Alexandra Kaustinen Borlänge
HK
Ebba Lundstedt IK Sävehof
Sally Sivertsson Halmstad
Handboll
Rebecka Svedberg BK
Heid
Johanna Walther IFK
Tumba HK
HeddaWollmark H43
V6
Sarah Andersson HK Lidköping
Jessica Borg IFK Tumba HK
Julia Bromell Spårvägens
HF
Linn Gerhardsson Halmstad Handboll
Clara Gustavsson HK Country
Carolina Ingesson Skogås HK
Henny Jonasson Gökstens
BK
Annie Lindfors Ljuhs Kungälvs
HK
Johanna Westin-Sjölund Härnösands HK
H9
Smilla Eld Bjureflo Tyresö Handboll
Matilda Forsberg Haninge HK
Julia Karlsson Team
Bohusläns HF
HannahScheuer Skogås HK
Linnea Törnkvist Näsby IF
9 meter
EmmieBeljic Johansson Team
Bohuslän HF
Emma Bergqvist RP
IF
Ellinor Brandt IFK Tumba HK
Daniela de Jong Skuru IK
Hannah Flodman Gökstens
BK
Frida Fundahn Skövde HF
Alma Goiting HK
Varberg
Charlotte Granfelt Sola
HK
Vendela Hebbe RP
IF
Amanda Karlsson Strömstads
HK
Louise Karlsson IK
Sävehof
Victoria Larsson BK
Heid
Amelia Lundbäck BK Heid
Fanny Lundin Skånela
IF
Alexandra Lundström IFK
Tumba HK
Olivia Löfqvist IK
Pandora
Julia Mouchard HK
Lidköping
Annie Nordin HK
Aranäs
Wilma Sjödahl Gustavbergs
IF
Veronika Strandberg Torslanda
HK
Emma Stridh BK
Heid
Sabina
Thiman Gustavbergs IF
Kristin
Thorleifsdóttir Rosersbergs IK
Amanda Thorp HK
Country
Martina Wedin Ohlsson Ceres
Norrtelje
Tilda Winberg IK
Pandora
Sanna Åberg Team
Bohusläns HF