I dagens match mot serieledarna Silwing som inte tappat några poäng var det ett taggat och koncentrerat Rosersgäng som gick in på planen. 9st av 13st Silwing spelare hade spelat matchen innan mot RIK -99 i nivå 1 och förlorat med 22-21 så vi sa till varandra att de är säkert trötta nu och vi har ingenting att förlora. Vi säger till oss själva att vi ska ge varandra en bra julklapp med bra spel och en massa positivitet.
Vi får en pangstart med jättebra försvarsspel och leder med 4-1 efter 8 minuters spel. Det är sedan jämt i målprotokollet med 8-7 i halvtid.
I andra halvlek leder Silwing med 16-13 men vi kämpar oss ikapp och kvitterar till 21-21 i slutskedet.
Försvarsspelet är nyckeln till att det går så bra och i och med det så får vi också till några härliga kontringsmål. I det uppställda spelet vågar vi också kliva på och kliva in i de luckor som alltid uppstår. Härligt att se och beröm till alla framförallt i försvarsspelet.
Framåt visar verkligen Cornelia G-R att hon kan ta för sig och gör hela 12 mål. Övriga målskyttar, Vilma 2, Agnes 2, Julia, Lina, Amanda, Kelsey och Miranda 1 vardera.
Nu är det GOD JUL och ledigt fram till viktig träning 29/12 17.30-19
Anders