Under kommande fyra dagar (start) lördag, sp inleds Svenska Handbollförbuindets gedigna utbildningspaket och det handlar om riksläger 1 för spelare födda 1998. Rosersbergs IK Handboll finns representerade med Kristin Thorleifsdottir (bild).
Det är fyra intersiva dagar som väntar ett 60-tal talangfulla handbollsspelare från Kiruna i norr till Lund i söder.
På detta riksläger genomförs fystester, praktisk handbollskundskap, teori och framför allt möjligheten att få träffa människor med samma intresse.
Detta läger är också start på kommande svenskt damjuniorlandslag F98/99 och ansvarig förbundskapten är Erik Larholm.
Här nedan finns du hela deltagarlistan:
Uttagna F98 till Riksläger 1
Målvakter
Sofie Andersson IFK Bankeryd
Wilma Andersson Skara HF
Ellinor Bornström VästeråsIrsta HF
Fanny Grossman Tyresö Handboll
Hanna Hedlund IFK Tumba HK
Therese Lindström IFK Tumba HK
Rebecca Nilsson Huddinge HK
Katja Palmkvist H43
Irma Schjött Gökstens BK
H6
Julia Broms RP IF
Ann-Sofie Eriksson Skogås HK
Faith Eriksson Kiruna HK
Rebecka Järnholm Spårvägens HF
Marielle Lidskär Skövde HF
Emilia Lindmark Huddinge HK
Adeline Merborn VästeråsIrsta HF
Elin Semmingsson IK Sävehof
M6
Josefin Ek IFK Tumba HK
Ida Espling Ek HK Aranäs
Josefine Gunnarsson Vinslövs HK
Alexandra Kaustinen Borlänge HK
Ebba Lundstedt IK Sävehof
Sally Sivertsson Halmstad Handboll
Rebecka Svedberg BK Heid
Johanna Walther IFK Tumba HK
HeddaWollmark H43
V6
Sarah Andersson HK Lidköping
Jessica Borg IFK Tumba HK
Julia Bromell Spårvägens HF
Linn Gerhardsson Halmstad Handboll
Clara Gustavsson HK Country
Carolina Ingesson Skogås HK
Henny Jonasson Gökstens BK
Annie Lindfors Ljuhs Kungälvs HK
Johanna Westin-Sjölund Härnösands HK
H9
Smilla Eld Bjureflo Tyresö Handboll
Matilda Forsberg Haninge HK
Julia Karlsson Team Bohusläns HF
HannahScheuer Skogås HK
Linnea Törnkvist Näsby IF
9 meter
EmmieBeljic Johansson Team Bohuslän HF
Emma Bergqvist RP IF
Ellinor Brandt IFK Tumba HK
Daniela de Jong Skuru IK
Hannah Flodman Gökstens BK
Frida Fundahn Skövde HF
Alma Goiting HK Varberg
Charlotte Granfelt Sola HK
Vendela Hebbe RP IF
Amanda Karlsson Strömstads HK
Louise Karlsson IK Sävehof
Victoria Larsson BK Heid
Amelia Lundbäck BK Heid
Fanny Lundin Skånela IF
Alexandra Lundström IFK Tumba HK
Olivia Löfqvist IK Pandora
Julia Mouchard HK Lidköping
Annie Nordin HK Aranäs
Wilma Sjödahl Gustavbergs IF
Veronika Strandberg Torslanda HK
Emma Stridh BK Heid
Sabina Thiman Gustavbergs IF
Kristin Thorleifsdóttir Rosersbergs IK
Amanda Thorp HK Country
Martina Wedin Ohlsson Ceres Norrtelje
Tilda Winberg IK Pandora
Sanna Åberg Team Bohusläns HF